4 otázky pro výběr správného venkovní topidla či ohniště.

Grilovací sezóna nekončí v září! Jaké vybrat? Plynové, elektrické či infra? Odpovědi na 4 zásadní otázky.

Co naplat, období teplých večerů, které můžete s přáteli a rodinou trávit venku v našich končinách, netrvá věčně. Nechcete se vzdát venkovní pohody? Možná je na čase se poohlédnout po zdroji venkovního tepla, který by vám dovolil si tyto okamžiky užívat si déle. 

Ať už si děláte důkladnou rešerši a zakládáte si excelovskou tabulku na srovnání parametrů jednotlivých variant, nebo nakupujete spíš podle pocitu a příležitosti, je pár věcí, které byste měli při výběru typu venkovního topidla vzít v potaz.

Jak velký prostor bude vytápět?

Možná máte velikost někde zapsanou ve stavebních plánech, možná si budete muset svoji terasu odkrokovat. Ať už půjdete jakoukoliv cestou na měření prostoru, který chcete vytápět, doporučujeme vždy provést alespoň hrubé měření. Jinak můžete skončit buď s poddimenzovaným topidlem, které vaši terasu nevyhřeje, nebo naopak sáhnete moc vysoko a z vaší zimní zahrady se stane během pár okamžiků sauna. Obecně platí, že na vyhřátí jednoho metru krychlového terasy je zapotřebí výkon 30-50 W.

 

Jak dobře odvětrávaný je prostor, který potřebujete vytápět?

Zamyslete se také nad tím, jak moc dochází k výměně vzduchu v místě, které chcete vyhřívat. Na to je dobré myslet ze dvou důvodů: jednak větší cirkulace (například u otevřených teras) znamená vyšší ztrátovost tepla a tomu je potřeba zvláště u elektrických topidel přizpůsobit výkon. Opačným protipólem je pak situace, kdy chcete zvolit typ topidla s přímým spalováním (plynové nebo ohniště), které naopak dobrou cirkulaci vyžadují kvůli nutnosti odvodu CO2.

 

Co je levnější na pořízení a co na provoz?

S trochou nadsázky můžeme říct, že topidlo je primitivní formou grilu, protože situace týkající se ceny je víceméně podobná jako v případě grilů. Pokud nebudeme brát v potaz designové hledisko, které může výrazně promluvit do pořizovací ceny, pak se dá obecně říci, že plynová topidla jsou dražší na pořízení, ale jejich provoz je méně nákladný.

Oproti tomu elektrická a infra topidla se dají pořídit poměrně levně, ale jejich provoz vás vyjde dráž (pozor na praskající infra zářivky).

Je tedy dobré přemýšlet i nad tím, jak často budete topidlo využívat. Pokud spíše příležitostně, bude pro vás zřejmě snazší jít elektrickou cestou, pokud jste zatvrzelí a vaše terasová sezóna musí nutně trvat minimálně do prosince, zřejmě se vám vyplatí spíše plynová varianta.

 

Budete s topidlem manipulovat?

To je další zásadní otázka, kterou je třeba si při pořizování topidla položit. Pokud víte, že potřebujete vyhřívat terasu a nikdy jinak, pak stačí jen myslet na to, abyste měli buď zásuvku v dosahu a dostatek prostoru pro umístění topidla. Některé varianty jsou řešeny tak, aby bylo možno je umístit do rohu a nezabíraly příliš místa – například Enders Ecoline Pure.

Pokud vaše party cestuje s vámi, je potřeba myslet na to, aby vaše topidlo bylo také mobilní. Většina plynových topidel je opatřena kolečky, které vám manipulaci usnadní. To ovšem nelze říci o všech elektrických typech topidel. Ty jsou naopak někdy designována jako designový doplněk interiéru a nepočítá se s tím, že by se s nimi manipulovalo.