Venkovní topidla. Jaký je mezi nimi rozdíl a které sedne vám?

Venkovní topidla - superhrdinové temných sychravých večerů. Který pomůže vám?

Zachrání vám zdraví, kůži a někdy doslova i zadek. Ne nadarmo se říká, že všichni hrdinové nosí kápi. 

Pokud jste už strávili nějaký ten večer na terase zabalení do deky, nejspíš vám přišlo na mysl, že byste si mohli pořídit venkovní topidlo. Pokud chcete znát pro a proti jednotlivých variant, pokračujte ve čtení.

Plynová topidla

Nejspíš jste se s nimi už setkali na zahrádce nějaké restaurace - většinou nerezová konstrukce připomínající lampu, která ve své spodní části ukrývá propan-butanovou bombu a svým kloboukem vás hřeje do zad. Kromě velmi rozšířené “sloupové” konstrukce jsou nabízeny také ve formě pyramid, stolních či samostojných variantách.

Hlavní výhodou plynových topidel jsou zejména nízké provozní náklady, vysoký výkon a jejich mobilita. Většina topidel je opatřena kolečky, které usnadňují manipulaci s nimi. Velkou část váhy plynového topidla tvoří samotná plynová láhev. Je tedy na místě zvážit, zda má pro vás přednost snadná manipulace, nebo výdrž lahve v topidlu.

Plynová lahev je alfou a omegou topidla - pokud vám dojde a nemáte po ruce rezervní, s teplem se můžete rozloučit. Je dobré mít to na paměti například pokud v nejbližším okolí nemáte možnost snadno pořídit náhradní (odříznuté chaty atp.).

Důležitou podmínkou pro používání plynových topidel je dobře větraná místnost. Proto se dobře hodí na balkony, terasy či venkovní akce v party stanech. Nedoporučili bychom ho naopak například na zimní zahradu a uzavřených prostor obecně.

Některá topidla nabízejí možnost nastavitelné výšky a směru tepelného zdroje. Pokud máte obavy z používání propan-butanu, každé lepší topidlo je opatřeno systémem, který automaticky uzavře jeho přívod v případě převrhnutí topidla, nebo zhasnutí plamene.

Elektrická topidla

Topidla s topnou elektrickou spirálou jsou vhodnou variantou, pokud hledáte bezúdržbovou cestu ohřevu. Topidlo ohřívá spirálou vzduch a šíří jej do místnosti (u některých variant je podpořeno větrákem, pozor na jeho hlučnost). Jde tedy o velmi snadnou a bezpečnou cestu ohřevu spíše menších místností, které nejsou příliš často využívány. Typickým příkladem použití elektrických topidel jsou tak chaty a jejich verandy

Mezi často zmiňované nedostatky, které hrají proti elektrickým topidlům, patří zejména vyšší náklady na provoz (ve srovnání s provozními náklady plynových topidel) a závislost na zdroji elektřiny, které tento typ topidel předurčují spíše pro interiéry.  

Výhody, které naopak nabízí jsou ve většině případů nižší pořizovací náklady a zároveň designové hledisko. Vyrábí se například v kombinaci se světlem, takže jej snadno zavěsíte nad stůl, kde může esteticky dotvářet vzhled vaší terasy.

Manipulace a nasměrování tepelného zdroje tam, kam zrovna potřebujete, jsou také parametry, kde mají elektrická topidla navrch.

 

Infrazářiče

Specifickou kategorií elektrických topidel jsou pak ta, která využívají princip ohřevu pomocí UV paprsků, které vysílají do svého okolí. Neohřívají tak samotný vzduch, ale pevné částice. Jde tak o velmi rychlý a zároveň příjemný způsob ohřevu obdobný přenosu tepla tak, jak ho známe od slunečních paprsků. Navíc díky principu svého fungování ohřívá až na vzdálenost několika metrů.

Vzhledem k tomu, že jde víceméně pořád o podkategorii elektrických topidel, musíte mít na paměti, že bez zásuvky a elektřiny vám teplo nebude a tím se vám mírně snižuje akční radius manipulace s topidlem.

Ohniště

Při vyjmenovávání zdrojů tepla nesmíme zapomenout ani na starý dobrý oheň. Možná není tak bezúdržbový jako elektrická topidla, ale kromě tepla z něj sálá také nejvíce atmosféry. Nehodí se pro uzavřené prostory, ale vynahradí vám to svou mobilitou. Navíc třeba takové nerezové ohniště Petromax Pyron vám poslouží jako topidlo i venkovní kuchyně.