Jak čistit gril?

Čištění grilu patří mezi pravděpodobně nejméně zábavnou část celého grilování. Jste dobře najedeni, hosté spokojeni, posedáváte či popíjíte a do čistící akce se vám nejspíš zrovna dvakrát nechce. Pokud potřebujete mentální berličku, abyste se k čištění vybičovali, zkuste se na to dívat tak, že už de facto začínáte další grilování a příště už dojdete ke grilu, který stačí už jen rozehřát. I pro grily totiž platí, že čistota je půl zdraví.

Dalším faktorem, který by vás mohl povzbudit je, že se správným náčiním není proces čištění grilu nijak náročný. Jen musíte vědět, co děláte a co si k vašemu grilu můžete dovolit.

Ideálním momentem pro proces čištění grilu je právě čas poté, co jste dogrilovali poslední kus jídla – gril ještě naposled pořádně rozpalte a ještě z teplého roštu snáze odstraníte zbytky jídla kartáčem. Stejný proces můžete zopakovat i před každým grilováním.

 

Kartáč je kamarád

Pro většinu typů grilů a grilovacích mřížek si často vystačíte pouze s dobrým kartáčem, který mechanicky dokáže odstranit nečistoty i bez použití chemie a strachu z poškození mřížky.  Paleta jejich nabídky je samozřejmě velmi pestrá a záleží i na vašich preferencích. Obecně vzato nic nezkazíte, pokud budete používat kartáč od stejného výrobce, jako je váš gril. Ne všichni výrobci ale nabízí i tento druh příslušenství, tak je dobré znát pár věcí.

 • Šířku kartáče volte adekvátně k velikosti vašeho roštu.
 • Nezapomínejte, že je gril rozpálený! Delší kartáč vám dovolí vyhnout se při čištění žáru z něj.
 • Na mřížku grilů na dřevěné uhlí si většinou vystačíte s kartáčem typu triangl, který se perfektně hodí k odstraňování nečistot z nerezových mřížek.
 • U plynových grilů je třeba čistit také hořák, abyste udrželi stálý rozvod tepla.
 • Škrabka na druhém konci kartáče vám pomůže vyčistit dno grilu.
 • S čím si neporadí kartáč, odstraní houbička na čištění grilu s hrubou stranou na rošt a jemnou na čištění a leštění povrchu grilu.

Jak vyčistit gril v 5 snadných krocích

 1. Rozehřejte gril a jeho mřížku na vysokou teplotu (ideálně na konci grilování)
 2. Mřížku postříkejte směsí vody a tuku nebo přípravkem na čištění grilu.
 3. Vhodným kartáčem mechanicky odstraňte nečistoty.
 4. Po vychladnutí mřížku opláchněte vodou (trošku saponátu není na závadu, myčce se vyhněte).
 5. Osušený rošt ošetřete olejem.

 

Pozor na litinu

Stejně jako u litinového nádobí je i u čištění litinové mřížky grilu dobré mít se na pozoru, protože intenzivním mechanickým čištěním litinového roštu by mohlo dojít k poškození povrchové úpravy a následné korozi. Pro čištění litiny volte raději kartáč s mosaznými než ocelovými štětinami, které jsou jemnější a nehrozí tak poškrábání litiny. Po čištění stejně jako u litinového nádobí nic nezkazíte, pokud litinu ošetříte olejem.

 

Jak odstraňovat mastnotu?

Proces čištění grilu je dobré provádět vždy na zahřátém grilu. Nechte gril pořádně rozehřát a poté mřížku nastříkejte směsí vody a tuku (pomůže rozprašovač) nebo speciální čistič na gril od firmy Lotusgril. Poté gril nechte ještě chvilku hřát a následně odstraňte nečistoty mechanicky za pomoci kartáče. Samotné čištění vám pak zabere víceméně jen pár sekund a výsledek se vám bohatě vrátí na výsledku grilování. Nepodceňujte proto přípravu!

 

A co saponáty a myčka?

Některé mřížky zejména elektrických grilů je možné čistit přímo v myčce. Rozhodně to však neplatí pro všechny typy mřížek, proto se vždy řiďte návodem výrobce k vašemu konkrétnímu typu grilu.

Saponáty obecně také nejsou nutné, pokud dodržujete pravidelný postup čištění popsaný výše. Samotný saponát v kombinaci s ručním mytím určitě představuje menší zlo, než je mytí roštu v myčce, nicméně jde spíše o nouzovou variantu, která se spíše nedoporučuje už proto, že nejde dost dobře dělat s rozpálenou mřížkou.